Üye Girişi
Şifremi Hatırlat Şifremi Hatırlat
| |
Yeni Üyelik Yeni Üyelik

Sivas - KoyulhisarSivas - Koyulhisar
YENİCEYENİCE
KöyüKöyü
wwwwww
yenicekoyyenicekoy
comcom


        TARIK POLAT
        DERNEK BAŞKANIBAŞKAN´DAN BAŞKAN´DAN

Dernek
Derneğimiz Derneğimiz

Eklenti Kur
Radyo Radyo


Basın Bülteni Basın Bülteni

Kaydol
E-Bülten E-Bülten

EtkinlikEtkinlik Kayıt Formu Kayıt FormuEtkinliklere kaydolmak için tıklayınız
CanlıCanlı Yayın Yayın
UlaşımUlaşım Krokisi Krokisi
DavetDavet Bölümü BölümüTanıdıklarınızı çağırın sitemizi canlandırın
SohbetSohbet Bölümü BölümüDolu dolu ve hoşça vakit geçirmek için
İletişimİletişim Formu Formuinfo@yenicekoy.org twitter.com/yenicekoy

Reklamlar Reklamlar

İLİMİZİ VE İLÇEMİZİ TANIYALIM

SİVAS'IMIZ
Üç vadi arasındadır Sivas. Kızılırmak Havzası; kenti İç Anadolu iklimine, Yeşilırmak; Karadeniz, Fırat Havzası ise Doğu Anadolu iklimine bağlamaktadır. Bu üç su, üç yol, üç farklı kültür demektir.

Kuzeyden Kelkit vadisi, doğuda Köse Dağları'nın uzantısı olan Kuruçay vadisi ve Yaman Dağı, güneyde Kulmaç Dağı, Tahtalı Dağları'nın uzantılarıyla, Hezanlı Dağı, batıda Karababa, Akdağlar ve İncebel Dağları gibi yükseklikler çizer kentin doğal sınırlarını.

Coğrafya

35 derece-50 dakika ve 38 derece-14 dakika doğu boylamlarıyla, 38 derece-32 dakika ve 40 derece-16 dakika kuzey enlemleri arasında kalan il, 28,488 km2 lik yüzölçümü ile Türkiye'nin toprak bakımından ikinci büyük ili olan Sivas'ın il topraklarının büyük bölümü Kızılırmak, bi bölümü de Yeşilırmak ve Fırat havzalarına girer.

İl alanı kuzeyden Kelkit Vadisi, doğudan Köse Dağları'nın uzantıları, Kuruçay Vadisi ve Yama Dağı, güney­den Kulmaç Dağları, Tahtalı Dağları'nın uzantıları ve Hezanlı Dağı, batıdan Karababa, Akdağlar ve incebel Dağları gibi doğal sınırlarla çevrilidir. Kızılırmak, Kelkit Çayı, Tozanlı Çayı, Yıldız Irmağı, Çallı Çayı ve Tohma Çayı en önemli akarsularıdır.

Sarkışla-Gemerek Ovası. Yıldızeli (Bedehdun) Ovası, Suşehri Ovası, Tohma Vadisi, Kızılırmak Vadisi. Çallı Suyu Vadisi ve Kelkit Vadisi ilin belli beşli tarım olanları ve ulaşımı belirleyen önemli olanlarıdır.

Sivas ilinde ağırlıklı yeryüzü seklini platolar oluşturmakladır, il olanının % 47,6'sı platolarla, % 46,2'si dağlarla, %6,2'si ise ovalarla kaplıdır. Sivas'ın en büyük platosu Uzunyayla'dır. Ayrıca, Uzunyayla'ya oranla daha zengin otlaklara sahip olan Meraküm Platosu da ilin ender yüksek düzlüklerindendir.

Kuzey Anadolu Dağlarıyla Güney Anadolu Dağlarının birbirine yaklaştığı bir yöre olan Sivas il alanında kıvrılma ve yükselmeler sırasında bazı kesimler Çöküntüye uğramıştır. Bu çöküntü alanları ilin önemli su merkezlerinden olan gölleri oluşturmuştur. Hafik Gölü, Tödürge Gölü, Lota Gölleri, Gürün - Gökpınar Gölü bu göllerden bazılarıdır.

İklim

Sivas, çevre illere göre kendine has bir iklim özelliğine sahiptir. Çevresine göre bir mikro klima iklim bölgesidir. Bu özelliği sağlayan temel unsurlar; çevre illere göre daha yüksek oluşu, kuzey rüzgârlarına açık oluşu, enge­beli bir yapıya sahip oluşu, yıl içinde değişen basınç farkı, il topraklarının farklı coğrafi bölgelerde yer almasıdır.

Sivas'ta aralarında küçük farklar olmakla birlikte ana hatlarıyla karasal iklim görülür. Kızılırmak Havzası'na giren bölümlerinde karasal iklim yaşanan ilde, Yeşilırmak Havzası'na giren kısımlarda Karadeniz ardı iklimi, Fırat Havzası'na giren kısımlarda ise Doğu Anadolu iklimi egemendir. Kışları soğuk ve sert geçer, genede kış ayalarında bol kar yağışı görülür ve il 3-5 ay karla örtülüdür. Yazları sıcak ve kurak, ilkbahar ve sonbahar ayları yağmurlu geçer. İlin küzey bölümünde, Koyulhisar ve Suşehri ilçelerinde, karasal iklimden tipik karadeniz iklimine geçiş görülür. Bu bölgelerde, iç kesimlere göre havalar ılık geçer.

Sivas Adının Kaynağı

Sivas, Roma Devrinde Sebasteia adıyla anılmıştır. Birçok kaynak ise Sivas adının Sebastia'dan türediği konusunda ortaklaşmaktadır. Kentin Tabura veya Talavra, Megalopolis, karama gibi bilimsel olarak kesinlik kazanmamış adlarının yanı sıra, MÖ 1. yüzyılda Romalı komutan ve devlet edamı Pompeius'un verdiği Diopolis adı da kaynaklarda yer almaktadır. Sivas adının Hititlerin bir kolu olan Sibasip kavminin adından geldiği de tarihsel bir söylence olarak kayıtlara girmiştir.

Selçuklular Döneminde zaman zaman başkent olan Sivas, bir bilim ve ticaret kenti olarak önemini korumuştur. Osmanlı Devrinde Eyalet-i Rum'un Eyalet-i Sivas kimliğiyle yönetsel bir merkezi olan kent, Cumhuriyet Devrinde Sivas adıyla il merkezine dönüşmüştür.

Nüfusu

Sivas Genel nüfusu 631,112 - Sivas il merkezi nüfusu (belde ve Köyler dahil) 329.011 dir. - Şehrimizde 62 mahalle mevcuttur. Sivas 16 ilçesi ve 1245 köyü ile önemli bir idari yapıya sahiptir.

Cumhuriyet Üniversitesi

7 Fakülte 3 Enstitü ve il ve ilçelerde 15 Meslek Yüksek okulu ile dev bir eğitim yuvası olan Cumhuriyet Üniversitesi , 18.000 öğrenci kapasite ile Sivas'ımız da önemli bir potansiyeldir.www.cumhuriyet.edu.tr

Sivas Okul Durumu

Sivas Merkezinde 160 İlköğretim , 22 Lise ve dengi okul. Sivas Genelinde 702 İlköğretim , 70 Lise ve dengi okul . bulunmaktadır.

Ulaşım

Sivas İli, Orta Anadolu ile Doğu Anadolu ve Karadeniz ile Güneydoğu Anadolu illeri arasında bir geçiş mekanı üzerinde bulunmaktadır. 1930'larda demiryolu ve sonrasında karayollarının geliştirilmesi sonucunda il, konum itibariyle ulaşım ağı üzerinde bir kavşak noktası oluşturmuştur. Yük taşımacılığında demiryolu, yolcu taşımacılığında karayolu ağırlıklı olmak üzere çevre illerle ve ülkenin diğer illeri ile ulaşım kolaylıkla sağlanmaktadır. Son yıllarda hızla gelişen havayolu taşımacılığı ilimiz ekonomisine ayrı bir canlılık kazandırmıştır.

Karayolu Ulaşımı

İlin Türkiye genelinde tüm illerle karayolu bağlantısı vardır. Yük taşımacılığında TIR ve kamyonların önemli bir yeri olup, yolcu taşımacılığı ise ildeki otobüs şirketleri ve çevre illere ait, ilimiz üzerinden geçiş yapan otobüs firmalarınca sağlanmaktadır.

Demiryolu Ulaşımı

1930 tarihinden beri faal olan demiryolu ulaşımı ilde, yük ve yolcu taşımacılığında önemli bir yere sahiptir. Her gün Doğu Ekspresi ile Kars ve İstanbul yönüne, Güney Ekspresi ile Tatvan, Kurtalan ve İstanbul yönüne, Mavi Tren ile Malatya, Kayseri ve Ankara yönüne, haftanın belirli günlerinde Malatya ve Diyarbakır yönüne karşılıklı tren seferleri, Samsun yönüne her gün karşılıklı Posta Treni vardır.

Havayolu Ulaşımı

Şehir merkezine 23 km. uzaklıktadır. Haftanın her günü İstanbul-Sivas. Sivas-İstanbul seferleri devam etmektedir.

İLÇEMİZ : KOYULHİSARİlçemizin ne zaman ve kimler tarafindan kuruldugu bilinmemektedir. Anadolu’nun bilinen ilk sakinlerinden olan Etiler’in bassehri, ilçemizin 225 km batisinda, bugünkü Çorum ilimizin güneyindeki Bogazköy’dür. M.Ö. 2000 yillari ile M.Ö. 1000 yillari arasinda Anadolu’da yasayan Etilerin sinirlari, batida Ege Denizinden doguda Erzurum’a dayanmaktadir. Koyulhisar o zamanlar Eti Imparatorlugu sinirlari içerisinde bulunmaktadir. Egriçimen Yaylasi çevresinde Etiler devrine ait bazi kalintilar bulunarak, eserler Müzeler Müdürlügü’ne intikal ettirilmistir.Etiler döneminde ilçemiz Kolonya ismini tasimakta ve bugünkü Koyulhisar ile Susehri ilçesi arasindaki hanlar denilen (Yemisli) mevkiindedir. Hanlarin kuzeyinde bir kale, güney kisminda Aydinlar köyünün batisinda bir höyük bulunmaktadir. Fakat bu bölgede heyelan ve toprak kaymasi tehlikesi bulundugundan kazi çalismalari yapilamamistir.

Sehir sonradan yer degistirerek bugünkü ilçe merkezinin 3 km kuzeyinde Akpinar denilen yerde kurulmustur. Akpinar’da kesme tastan yapilmis saray kalintisi, Akpinar’in kuzeyinde Kayalar Mevkii ile batisinda Mezarlik Deresi denilen yerlerde halen Müslümanlara ait olamayan mezarlar, Akpinar’in dogusunda ise Müslümanlara ait mezarlar bulunmakta ve bunlara Ag Mezarlik denilmektedir.

Anadolu; Etiler’in, Frinkler’in, Kimmerler’in ve Medler’in sirasi ile yikilmalarindan sonra Persler’in istilasina ugramistir. Mekadonya Krali Büyük Iskender Persler’i Anadolu’dan atarak Hindistan’a kadar uzanan büyük bir imparatorluk kurmustur. Iskender’in ölümünden sonra generallerinden Selevkos, Orta, Kuzey, Güney Anadolu’nun tamamina hakim oldu. Selevkoslar’in devleti Romalilar tarafindan yikilarak Roma’ya baglandi. M.Ö. 280 yilinda Trabzon’da Pontus Kralligi kurulmus ve Pontus Krali’nin 8. Mitridates Dionizos Niksar-Koyulhisar ve Sebhinkarahisar’i M.Ö. 120-63 yillarinda isgal etmistir. Ölümünden sonra Romalilar Pontuslar’a ait bütün topraklari nüfuslari altina almislardir.
kizi Prenses Despina Katherina ile evlenince Koyulhisar Kalesi Rum Pontus Krali tarfindan Uzun Hasan’a çeyiz olarak verilmistir.

Fatih Sultan Mehmet’in korkusundan Uzun Hasan, simdiki Yukarikale Köyü’nün dogusundaki tepe üzerine bir kale yaptirmistir, Osmanlilar üzerine sik sik saldirmaktaydi. 1461 yilinda Uzun Hasan’in Koyulhisar’i zapt etmesi üzerine Fatih Sultan Mehmet, buraya Saraptar Hamza Bey’i göndermis, arkasindan kendisi kaleyi teslim almis ve buradan da Trabzon’a devam etmistir. Fatih Sultan Mehmet Trabzon’u ele geçirerek deniz yoluyla Istanbul’a döndügü sirada Uzun Hasan tekrar Koyulhisar’i ele geçirmistir. Fatih Sultan Mehmet Otlukbeli Savasi’na giderken Koyulhisar’i tekrar Osmanli idaresine geçirmistir. 1473 yilindan sonra ilçemiz el degistirmemis ve isgal görmemistir.

Ilçemiz Kurtulus Savasi’nda isgal görmemis oldugu halde Sehitligi olan Orta Anadolu’nun ender yerlesim merkezlerinden birisidir. 1916-1917 yillarinda Rus Ordulari Dogu Anadolu’dan yurdumuza girip Erzincan ile Susehri arsindaki Çardakli Mevkii’ne ilerledikleri zaman cephe gerisi askeri hastane Koyulhisar’a kurulmustur. Cepheden gelen yarali Mehmetçiklerden sehit olanlar için ayri ayri mezarlar kis sartlarinin agir olmasindan dolayi açilamadigindan; askerler açtiklari hendeklere sehitlerimizi beser-onar defnediyorlardi.

Sehitlerimizin ilçe topraklarinda yattiklari bu mezarlik 1971-1972 yilinda o zamanki Askerlik Sube Baskani olan Binbasi Ekmeleddin Yalçin Bey tarafindan Kara Kuvvetleri Komutanligi’mizdan temin ettigi ödenekle etrafini çevirtmis ve sehitlerimizin çignenmesini önlemistir. 1916-1917 yillarinda Ruslar’in Erzincan Çardakli Mevkii’ne kadar geldiklerinde Koyulhisar halkinin tarihe geçecek bir fedakarligi olmustur. 98 ton yiyecek maddesini ilçemiz halki sirtlarinda Susehri’ne 24 saat gibi kisa bir sürede tasimislardir. Koyulhisarlilar’in bu fedakar davranisina General Fehim Pasa tesekkür konusmasi yapmistir. Koyulhisarlilar’in yaptiklari bu büyük hizmete karsilik olarak devlet, büyük mali sikintilarin içinde iken Türk Ordusu’nun Koyulhisar halkina sükran borcu olarak bir anit çesme yapilmistir.YORUM GÖNDERYORUM GÖNDER
  Adınız Soyadınız :
  Mesajınız :
Not : Lütfen küçük harf kullanınız. Maksimum 500 karakter

Önemli Not : Gönderilen mesajlar sistem tarafından kayıt altına alınmakta olup site yöneticileri tarafından görülmektedir. Lütfen bu hususa dikkat edelim ve başkalarını rahatsız edici mesajlar göndermeyelim.
Sayfa Üretim süresi :0,0391


    Tam Ekran