Üye Girişi
Şifremi Hatırlat Şifremi Hatırlat
| |
Yeni Üyelik Yeni Üyelik

Sivas - KoyulhisarSivas - Koyulhisar
YENİCEYENİCE
KöyüKöyü
wwwwww
yenicekoyyenicekoy
comcom


        TARIK POLAT
        DERNEK BAŞKANIBAŞKAN´DAN BAŞKAN´DAN

Dernek
Derneğimiz Derneğimiz

Eklenti Kur
Radyo Radyo


Basın Bülteni Basın Bülteni

Kaydol
E-Bülten E-Bülten

EtkinlikEtkinlik Kayıt Formu Kayıt FormuEtkinliklere kaydolmak için tıklayınız
CanlıCanlı Yayın Yayın
UlaşımUlaşım Krokisi Krokisi
DavetDavet Bölümü BölümüTanıdıklarınızı çağırın sitemizi canlandırın
SohbetSohbet Bölümü BölümüDolu dolu ve hoşça vakit geçirmek için
İletişimİletişim Formu Formuinfo@yenicekoy.org twitter.com/yenicekoy

Reklamlar Reklamlar

İLÇEMİZİ TANIYALIM

KOYULHİSAR


İlçemizin ne zaman ve kimler tarafindan kuruldugu bilinmemektedir. Anadolu’nun bilinen ilk sakinlerinden olan Etiler’in bassehri, ilçemizin 225 km batisinda, bugünkü Çorum ilimizin güneyindeki Bogazköy’dür. M.Ö. 2000 yillari ile M.Ö. 1000 yillari arasinda Anadolu’da yasayan Etilerin sinirlari, batida Ege Denizinden doguda Erzurum’a dayanmaktadir. Koyulhisar o zamanlar Eti Imparatorlugu sinirlari içerisinde bulunmaktadir. Egriçimen Yaylasi çevresinde Etiler devrine ait bazi kalintilar bulunarak, eserler Müzeler Müdürlügü’ne intikal ettirilmistir.Etiler döneminde ilçemiz Kolonya ismini tasimakta ve bugünkü Koyulhisar ile Susehri ilçesi arasindaki hanlar denilen (Yemisli) mevkiindedir. Hanlarin kuzeyinde bir kale, güney kisminda Aydinlar köyünün batisinda bir höyük bulunmaktadir. Fakat bu bölgede heyelan ve toprak kaymasi tehlikesi bulundugundan kazi çalismalari yapilamamistir.

Sehir sonradan yer degistirerek bugünkü ilçe merkezinin 3 km kuzeyinde Akpinar denilen yerde kurulmustur. Akpinar’da kesme tastan yapilmis saray kalintisi, Akpinar’in kuzeyinde Kayalar Mevkii ile batisinda Mezarlik Deresi denilen yerlerde halen Müslümanlara ait olamayan mezarlar, Akpinar’in dogusunda ise Müslümanlara ait mezarlar bulunmakta ve bunlara Ag Mezarlik denilmektedir.

Anadolu; Etiler’in, Frinkler’in, Kimmerler’in ve Medler’in sirasi ile yikilmalarindan sonra Persler’in istilasina ugramistir. Mekadonya Krali Büyük Iskender Persler’i Anadolu’dan atarak Hindistan’a kadar uzanan büyük bir imparatorluk kurmustur. Iskender’in ölümünden sonra generallerinden Selevkos, Orta, Kuzey, Güney Anadolu’nun tamamina hakim oldu. Selevkoslar’in devleti Romalilar tarafindan yikilarak Roma’ya baglandi. M.Ö. 280 yilinda Trabzon’da Pontus Kralligi kurulmus ve Pontus Krali’nin 8. Mitridates Dionizos Niksar-Koyulhisar ve Sebhinkarahisar’i M.Ö. 120-63 yillarinda isgal etmistir. Ölümünden sonra Romalilar Pontuslar’a ait bütün topraklari nüfuslari altina almislardir.
kizi Prenses Despina Katherina ile evlenince Koyulhisar Kalesi Rum Pontus Krali tarfindan Uzun Hasan’a çeyiz olarak verilmistir.

Fatih Sultan Mehmet’in korkusundan Uzun Hasan, simdiki Yukarikale Köyü’nün dogusundaki tepe üzerine bir kale yaptirmistir, Osmanlilar üzerine sik sik saldirmaktaydi. 1461 yilinda Uzun Hasan’in Koyulhisar’i zapt etmesi üzerine Fatih Sultan Mehmet, buraya Saraptar Hamza Bey’i göndermis, arkasindan kendisi kaleyi teslim almis ve buradan da Trabzon’a devam etmistir. Fatih Sultan Mehmet Trabzon’u ele geçirerek deniz yoluyla Istanbul’a döndügü sirada Uzun Hasan tekrar Koyulhisar’i ele geçirmistir. Fatih Sultan Mehmet Otlukbeli Savasi’na giderken Koyulhisar’i tekrar Osmanli idaresine geçirmistir. 1473 yilindan sonra ilçemiz el degistirmemis ve isgal görmemistir.

Ilçemiz Kurtulus Savasi’nda isgal görmemis oldugu halde Sehitligi olan Orta Anadolu’nun ender yerlesim merkezlerinden birisidir. 1916-1917 yillarinda Rus Ordulari Dogu Anadolu’dan yurdumuza girip Erzincan ile Susehri arsindaki Çardakli Mevkii’ne ilerledikleri zaman cephe gerisi askeri hastane Koyulhisar’a kurulmustur. Cepheden gelen yarali Mehmetçiklerden sehit olanlar için ayri ayri mezarlar kis sartlarinin agir olmasindan dolayi açilamadigindan; askerler açtiklari hendeklere sehitlerimizi beser-onar defnediyorlardi.

Sehitlerimizin ilçe topraklarinda yattiklari bu mezarlik 1971-1972 yilinda o zamanki Askerlik Sube Baskani olan Binbasi Ekmeleddin Yalçin Bey tarafindan Kara Kuvvetleri Komutanligi’mizdan temin ettigi ödenekle etrafini çevirtmis ve sehitlerimizin çignenmesini önlemistir. 1916-1917 yillarinda Ruslar’in Erzincan Çardakli Mevkii’ne kadar geldiklerinde Koyulhisar halkinin tarihe geçecek bir fedakarligi olmustur. 98 ton yiyecek maddesini ilçemiz halki sirtlarinda Susehri’ne 24 saat gibi kisa bir sürede tasimislardir. Koyulhisarlilar’in bu fedakar davranisina General Fehim Pasa tesekkür konusmasi yapmistir. Koyulhisarlilar’in yaptiklari bu büyük hizmete karsilik olarak devlet, büyük mali sikintilarin içinde iken Türk Ordusu’nun Koyulhisar halkina sükran borcu olarak bir anit çesme yapilmistir.YORUM GÖNDERYORUM GÖNDER
  Adınız Soyadınız :
  Mesajınız :
Not : Lütfen küçük harf kullanınız. Maksimum 500 karakter

Önemli Not : Gönderilen mesajlar sistem tarafından kayıt altına alınmakta olup site yöneticileri tarafından görülmektedir. Lütfen bu hususa dikkat edelim ve başkalarını rahatsız edici mesajlar göndermeyelim.
Sayfa Üretim süresi :0,0156


    Tam Ekran